Международната организация на труда (МОТ) констатира тенденция към увеличаване на неравенствата и бавен напредък по ключови цели за устойчиво развитие поставени до 2030 г., тъй като делът на трудовите доходи се задържа, а голяма част от младите хора остават без работа, образование или обучение. Това са изводите в публикуваната прогноза на МОТ в заетостта и социалната сфера и цялостен анализ на последните тенденции на световния пазар на труда.
Проучването разкрива, че глобалният дял на трудовите доходи, като част от общия доход, получаван от работниците, е намалял с 0,6 процентни пункта в периода 2019 – 2022 г. и оттогава остава непроменен, което задълбочава дългогодишната низходяща тенденция.
В прогнозата се посочва, че ковид пандемията е основен фактор за този спад, като близо 40% от намалението на дела на трудовите доходи се случва през годините на пандемията 2020-2022 г.
Кризата задълбочава съществуващите неравенства, особено поради това, че капиталовите доходи продължават да се концентрират сред най-богатите, което подкопава напредъка към целите на МОТ за устойчиво развитие и намаляване на неравенството в рамките на държавите, както и между държавите.
Технологичният напредък, включително автоматизацията и дигитализацията задълбочават тази тенденция. Въпреки че тези иновации са увеличили производителността и производството въобще, данните сочат, че работниците не получават справедлив дял от получените ползи. Докладът предупреждава, че без всеобхватни политики, които да гарантират, че ползите от технологичния напредък се споделят на широка база, последните тенденции в областта на изкуствения интелект също могат да задълбочат тези неравенства.
Въз основа публикувания от МОТ доклад за тенденции в заетостта на младите хора също определя големия дял на младежите извън заетост, образование и обучение като постоянна проблемна област. Глобалният дял на младежите, които не са заети, не учат и не се обучават остава в рамките на 21% през 2024 г. и се очаква да остане непроменен през следващите две години.
Според доклада на МОТ правителствата не успяват да използват пълноценно мощния потенциал на социалната защита, за да противодействат на последиците от кризите и да подкрепят справедливия преход.
Универсална социална защита за действия в областта на климата и справедлив преход установява, че близо половината от световното население няма някаква форма на социална защита. Погледнато по-общо, в 50-те най-уязвими от климата държави, 75 процента от населението (2,1 милиарда души) няма никакво социално покритие.
„Универсалната социална защита е на първо място в списъка с инструменти, които имаме на разположение, за да ни помогнат да гарантираме, че климатичната криза няма да задълбочи съществуващите неравенства и изключване в засегнатите общности“, казва генералният директор на МОТ.
Социалната защита може да помогне на хората да се адаптират и да се справят със свързаните с климата сътресения, предоставяйки сигурност на доходите и достъп до здравеопазване, за да гарантира, че климатичните промени няма да задълбочат съществуващите неравенства и изключването. Това включва също подкрепа на работниците с обучение и повишаване на квалификацията, така че те да придобият знания и умения за заетост в екологични и нисковъглеродни сектори. Социалната защита също така може да гарантира, че всички работни места са достойни, с адекватна защита и обезщетения.