Тежката инфлационна криза, съчетана с глобалното забавяне на икономическия растеж и световната енергийна криза водят до поразителен спад на реалните месечни заплати в много страни. В Източна Европа растежът на реалните заплати се е забавил до 4,0% през 2020 г. и 3,3% през 2021 г., а през първата половина на 2022 г. е спаднал до минус 3,3%. Това се казва в Доклада на МОТ за равнището на заплатите в света за периода 2022-2023г.: Влиянието на инфлацията и COVID-19 върху заплатите и покупателната способност” публикуван на 7 декември 2022 г.
Оценките показват, че въпреки номиналните корекции, ускоряващата се инфлация на цените бързо намалява реалната стойност на заплатите в много страни.
През 2022 г. разликата между производителността на труда и реалните заплати е най-голямата от над 20 години насам. Производителността на труда е силно положителна в продължение на много години, но реалните доходи са в застой.
Това отричайки категорично теориите на някои либерални икономисти, че заплатите причиняват инфлация и следователно техният ръст трябва да бъде ограничен, за сметка на капитала разбира се.
Според анализа има спешна нужда от прилагане на добре разработени политически мерки, които да помогнат за запазване на покупателната способност и жизнения стандарт на наемните работници и техните семейства. Силният тристранен социален диалог и колективното договаряне също могат да помогнат за постигане на адекватни корекции на заплатите по време на криза.